BASINDA BİZ
 

Anne Sütünün Önemi Anlatıldı

[31.01.2014]

Turgutlu Özel Egeumut hastanesinde anne sütünün önemini vurgulayan bir sunum yapıldı. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen panele Egeumut hastanesinde doğum yapan anneler, anne adayları ve babaları katıldı.

Egeumut hastanesinin akademik çalışmalarının ilki olarak düzenlenen panelde Çocuk Doktoru Ulviye Uzar ve Diyetisyen Ecem Ülker konu hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Panel sonrası muhabirimize açıklamada bulunan Dr. Ulviye Uzar; “Beslenme her yaşta olduğu gibi çocuklarda da çok büyük önem taşımaktadır.Özellikle 0-2 yaş arası beslenme sağlıklı nesiller açısından çok önemlidir.Hastalıklara karşı direnç gelişiminde ve beyin gelişiminde doğru beslenmenin önemi çok büyüktür. Sağlıklı çocuklar ülke kalkınmışlığının ve refah düzeyinin en hassas barometresidir. 0-6 ay arası bebekler sadece anne sütü ile beslenmelidir.Ancak anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda hekim kontrolü altında anne sütüne beslenme desteği yapılabilir. 2 yaşına kadar anne sütü desteği mümkünse sağlanmalıdır. 6 aydan sonra çocuğa verilecek ek gıdalar hekim kontrolü altında dikkatli bir şekilde verilmelidir. Günlük toplam verilen besin miktarı çocuğun enerji ve besin öğeleri gereksinimini karşılamalıdır.

Çocuğa verilecek besinler temizlik ve sağlık koşullarına uygun olarak hazırlanmalıdır. Çocuğa verilecek besinler onun sindirim sistemi işlevlerine uygun olmalıdır. Besinlerin mideyi terk etme hızı çocuktan çocuğa farklılık gösterir. Her bebek kendine özeldir.Bu nedenle beslenmeleri de bebekten bebeğe farklılık gösterebilir. İlk 1 yaş için günlük kalori ihtiyacı 100 kcal / kg / gün dür.Protein ihtiyacı 1.6 – 3.5 gr / kg dır. Yetersiz beslenme çocuklarda malnütrisyona ve hastalıklara yol açarken aşırı derecede beslenme obezite ve diyabet riskini yükseltir.Bu nedenle çocuklarımızı yeterli ve dengeli beslemeye özen göstermeliyiz. Çocuklarımızı hurda gıda dediğimiz hazır meyve suları çikolata cips gofret vb. gibi market ürünlerinden mümkün olduğunca uzak tutmalıyız.” şeklinde konuştu.


« Tüm Haberler