DUYURULAR
 

Kök Hücre Tedavisiyle Kronik Ağrılara Son

[10.04.2018]

Eklem kıkırdağında sinir ve kan damarları olmadığı için kendi kendine onarımı imkansızdır. Bu nedenle özellikle eklemlerin hareket etmesini sağlayan sıvı kayıplarında önceleri herhangi bir kalıcı tedavi uygulanamıyordu. Ancak günümüzde; Kök hücre tedavisiyle eklemler ve eklem çevrelerindeki dokuların tedavisi yapılabiliyor

KÖK HÜCRE TEDAVİSİNİN TIPTA UYGULANMA ALANLARI

•             Diz Kireçlenmesi ( Diz Artrozu)

•             Kalça Kireçlenmesi ( Kalça Artrozu )

•             Ayak Bileği Kireçlenmesi

•             Meniskopatiler,(Menisküs)

•             Ağrısı geçmeyen diz operasyonları ( menüsküs , ön çapraz bağ yırtıkları )

•             Spor Sakatlıkları

•             Kalçada oluşan Avasküler Nekroz,(Femur başı harabiyeti )

•             Donuk omuz

•             Kas ve Tendon rahatsızlıkları

                Kök hücreler, insanlarda bütün dokulardaki damarların çevresinde yerleşmiş ana hücrelerdir. Doku hasarı meydana geldiğinde bu hücreler aktif hale gelirler.Bir taraftan dokunun tamiri için gerekli büyüme faktörlerini salgılarken, diğer taraftan iyileşme için gerek duyulan kas, kemik, eklem kıkırdağı ve yağ gibi farklı dokulara dönüşebilirler. Vücudun iyileşme ve tamir cevabının bir parçası olarak görev yaparlar.

Geçmişte kök hücreler kemik iliği ve kandan elde edilmeye çalışılıyordu.Ancak kök hücrelerin insanın yağ dokusunda; kemik iliğinden bile 50 kat daha fazla olduğu keşfedildi , böylece artık günümüzde 200 cc (bir su bardağı ) yağdan eklemleri onarabilecek kadar kök hücre elde edilebiliyor.

Bu sayede eklemlerin tedavisi mümkün hale geliyor. Elde edilen kök hücreler eklem, kemik, kas gibi pek çok dokuya dönüşebildiğinden; uygulama yapılan bölgenin tamamı tek seferde tedavi edilmiş oluyor.

KİMLERE YAPILABİLİR?

● Yaş 65’i aşmamalı.

● Vücut kitle indeksi 30’un altında olmalı.

● Dizden menisküs ameliyatı geçirildiyse yüzde 50’si diz içinde kalmış olmalı.

● Eklem enfeksiyonu geçirilmemiş olmalı.

● Bacak şekli aşırı bozulmamış olmalı.

DÜZENLİ TAKİP ŞART

Kök hücre tedavisinden sonra hastaların aralıklarla kontrolünü önemli. Radyolojik görüntülemelerde kıkırdağın kalitesini, ne kadar kıkırdak oluştuğu tespit ediliyor. Hasta buna göre spor yaşantısını, normal hayatını planlıyor.

« Tüm Duyurular