• FAYDALI BİLGİLER

    Kadın Sağlığı
    Genel Sağlık
    Çocuk Sağlığı
    KVKK
FAYDALI BİLGİLER
Beyin Tümörü, Beyin Tümörleri
Çocukluk döneminde en sık görülen tümörlerdir; etkili tedavi uygulanmasının güçlüğü nedeniyle genellikle Ölümcül gidişlidir...
Detay »
YAZ İÇİN SERİNLETİCİ BİTKİ ÇAYI
Yaz ayalarında yaşanan sıcaklara serinletici, sağlıklı bir öneri.
Detay »
Yaz Dönemi Enfeksiyonları
Yazın gelmesi ile sıcakların artması bazı mikroorganizmaların hayatımızı etkilediği riskleri de beraberinde getirir. Sicak hava bakterilerin daha hizli ve fazla cogalmasini saglar. Sıcak nedeni ile gıda hijyenini sağlayabilmek daha zorlaştığı gibi, seyahatleri getirdiği riskler, havuzlardan alabileceğimiz mikroorganizmalara bağlı hastalıklara karşı risklerimiz de artar.
Detay »
Kurban Bayramında Dikkat Etmeniz Gerekenler
13 Adımda Sağlık Bir Bayram
Detay »
D vitamini depolamanın 6 yolu
D vitaminini yeterli ve faydalı bir biçimde depolamanın 6 etkili yolu.
Detay »
Şarbon hastalığı ne demek? Şarbon belirtileri nasıl ortaya çıkar?
Şarbon hastalığı son günlerin sıkça araştırılan konuları arasında yer aldı. Tanısı bakılarak konulamayan şarbon, türlerine göre de değişiklik gösterebilmektedir. Deri, bağırsak ve akciğer şarbonu olarak ayrılan bu hastalık, kontrol altına alınmadığı durumlarda ölümcül bir hal alabiliyor. Peki, şarbon nedir ve şarbon hastalığının belirtileri nasıl anlaşılır?
Detay »
Alzheimer’dan korunmak mümkün
Yaşlı nüfus arttıkça Alzheimer gibi bunamayla sonlanan hastalıklar da artıyor. Kesin tedavisi olmayan bu dertlerden korunmak, ömür boyu sağlıklı bir hayat tarzına sahip olmaktan geçiy
Detay »
Dünya Kalp Günü
İlk defa 2000 yılında kutlanmaya başlanan Kalp Günü’nün amacı, tüm dünyada en çok ölüm nedeni olan kalp damar hastalıkları ve inmenin önlenebilmesi için yaşam tarzı düzenlemeleri konusunda toplumu bilinçlendirmektir.
Detay »
1 - 31 Ekim Meme Kanseri Fartkındalık Ayı - Op. Dr. Kemal Emre TELCİLER
En yaygın kanser türlerinden biri olan meme kanseri; her 8 kadından 1'inin yaşamını tehdit ediyor.
Detay »
12 Ekim Artrit Günü
Anormal genetik zeminde uygunsuz çalışan bağışıklık sistemi, eklemlere ve bağ dokularına zarar verir. Dolayısıyla, bu hastalık erken dönemde saptanıp hastalara uygun tedavi verilmez ise genellikle eklemlerde şekil bozukluklarına ve iç organlarda tahribata yol açabilir.
Detay »
16 Ekim Dünya Anestezi Günü
Anestezi nasıl uygulanır ve anestezi türüne nasıl karar verilir? Anestezinin tehlikeli olduğu durumlar var mıdır? Ameliyat olacak her hastanın merak ettiği bu soruların cevaplarını okumaya devam ederek bulabilirsiniz
Detay »
1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ
Neden 1 Aralık? İnsan Bağışıklık Yetmezlik Sendromu (AIDS) 33 yıl önce 1982 yılında tanımlandı ve nasıl bir küresel salgına yol açabileceği kısa süre içinde anlaşılarak enfeksiyonun yayılımını engellemek amacıyla büyük çaplı girişimler başlatıldı.
Detay »
KURU İĞNE
İMS (kuru iğne) yönteminde; iğne nöroanatomik yapıya göre çeşitli doku derinliklerine yapılır. Kuru iğneleme sırasında kullanılan iğneler, herhangi bir ilaç veya solüsyon içermez,bu nedenle tedavi yöntemikuru iğne tedavisi olarak adlandırılmaktadır.
Detay »
TAŞİKARDİ NEDİR?
Korkma ve endişe anında kalp atış hızının nasıl etkilendiğini herkes deneyimlemiştir. Çok hızlı koşarken veya zorlu bir spor antrenmanından sonra da aynı şeyler hissedilebilir. Ancak bazen ortada bir sebep yokken kalp çok hızlı atabilir ve bu durum sanılandan çok daha tehlikeli olabilir. Yaşanan bu durumun taşikardi olduğunu söyleyen Egeumut Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Okan DURMAZ konuyla ilgili önemli bilgiler veriyor.
Detay »
21 Eylül Dünya Alzheimer Günü
21 Eylül tarihi dünya Alzheimer günü olarak bilinir. Bu hastalık artık çok fazla kişi tarafından bilinmekte ve belli bir yaşın üstündeki kişiler için ciddi bir gelecek korkusu olarak ifade edilmektedir.
Detay »
KÖK HÜCRE
Erişkin kök hücreler kendini yenileme, sınırsız bölünme ve birçok hücre tipi veya dokuya farklılaşma kapasitesine sahip hücrelerdir. İlk kemik iliğinden elde edilmiş olsada günümüzde kıkırdak, kemik, yağ dokusu, kan, bağ dokusu ve iskelet kası gibi dokulardan izole edilebilmektedir.
Detay »
PROSTAT BÜYÜMESİNE ‘’PLAZMAKİNETİK’’ TEDAVİ
PROSTAT BÜYÜMESİ NEDİR? SADECE ERKEKLERDE BULUNAN, CEVİZ BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR SALGI BEZİDİR. İDRAR TORMASININ TABANINDA YERLEŞMİŞTİR VE AYNI ZAMANDA İDRAR KANALINI ÇEPEÇEVRE SARAR. 45 YAŞINA KADAR BU BOYUTTA KALAN PROSTAT, BU YAŞTAN SONRA HORMONAL DEĞİŞİKLELE TEKRAR BÜYÜMEYE BAŞLAR.BPH BENİGN PROSTAT HİPER PLAZİSİ, OLARAK ADLANDIRILAN İYİ HUYLU PROSTAT BÜYÜMESİ, ERKEK YAŞAM KALİTESİNİ CİDDİ OLARAK ETKİLEYEBİLECEK BİR SORUNDUR.
Detay »
Psikolojik Ağrı, Psikolojik Ağrılar
Ağrı deneyiminde psikolojik etkenlerin rolü büyüktür. Özellikle anksiyete, depresyon, güvenin azalması, histeri ve yılgınlık ağrı şiddetinin artmasına yol açmaktadır.
Detay »
Göğüs Ağrıları, Göğüste Ağrı
Göğüs ağrıları hastayı en çok tedirgin eden ağrılar arasındadır. Göğüs ağrısından yakınan bir hastanın aklına ilk gelen etken bir kalp hastalığıdır. Halbuki göğüs ağrılarının %90'ı kalbe bağlı olarak ortaya çıkmaz.
Detay »
Karpal Tünel Sendromu Nedir ?
Karpal tünel sendromu (KTS) elde ve kolda ağrı ve uyuşukluğa neden olan bir rahatsızlıktır. Bu durum kadınlarda daha sıktır ama erkeklerde de ortaya çıkabilir. KTS bileğin aşırı kullanımına bağlı olarak kötüleşir.
Detay »
Lateral Epikondilit (Tenisçi Dirseği), Kol Ağrı
Tenisçi dirseği, dirseğin dış tarafındaki kemik çıkıntıda ağrı ve hassasiyetle karakterize bir hastalıktır.
Detay »
Medial Epikondilit (Golfçü Dirseği), Kol Ağrıları
Golfçü dirseği, dirseğin iç tarafındaki kemik çıkıntıda ağrı ve hassasiyetle karakterize bir hastalıktır.
Detay »
Omuz Kol Ağrısı
İlk bahsedeceğimiz Omuz Kol Ağrısı; Donmuş omuz sendromu omuz ekleminde ağrı ve hareket kısıtlılığı ile kendini gösteren bir durumdur. Genellikle omuza yönelik bir darbe sonrası gelişir. Bazen açık bir neden olmadan da oluşabilir.
Detay »
Kan Dolaşımı Bozuklukları
Kan dolaşımının durduğu anda, oksijenin akciğerden hücreye taşınması da sona erer. Bu durma da çok kısa bir anda gerçekleşir.
Detay »
Bağ Dokusu Hastalıkları
Aşırı yorgunluk ve yaralanmalar sonucu ortaya çıkar. Çoğunlukla kol ve bacakların kaldırıcı ve indirici kaslarında görülür.
Detay »
Bel Ağrısı (Lumbago)
Belirli bir neden olmadığı halde bel­de hissedilen çok şiddetli ağrıdır. Hasta belini zorlukla doğrul­tabilir ve her hareketi keskin sancılara neden olur.
Detay »
Disk Kayması
Bel bölgesindeki omurlar arasındaki bir dis­kin yerinden oynamasıdır. Omurlar arası diskin ortasında süngersi, sağlam bir esnek doku bulunur.
Detay »
Siyatik (Sinir Romatizması)
Üst bacağın arka kısmı, alt ba­cağın dış yanı ve ayağın hissini sağlayan siyatik sinirinin bo­yunca uzanan ağrıdır.
Detay »
Kas Romatizması
Bağdokuda görülen iltihaplı hastalıkların genel adı romatizma olduğuna göre, kas romatiz­ması deyiminden kas iltihabı anlamı çıkar.
Detay »
Dejeneratif Romatizma
Eklemlerin kronik seyirli bir hastalığıdır; özellikle kırk yaşını aşkın erkeklerde ve menapozdan sonra, kadınlarda sık görülür. Hastalık, vücuttaki tüm eklemleri tutabilirse de daha çok diz, kalça, el parmaklarının dış yan eklemlerinde ve omurgada görülür.
Detay »
Romatoid Artrit
Romatoid artrit genellikle genç kadınlar­da başlayan bir hastalıksa da, her yaşta ve her iki cinste de görülür. Hastalık, zaman zaman belirtileri kaybolup tekrar ortaya çıkarak, yıllarca sürebilir. Eklem bozukluklarına, eklem hareketsizliklerine ve eklem sakatlıklarına neden olabilir.
Detay »
Romatizma
Eklem ve bağdokusunda görülen iltihaplı hastalıkların genel adı romatizmadır. Romatizma genellikle eklemleri, kasları ve sinir sistemini tutar.
Detay »
Düz Tabanlık
Genellikle çocukluk döneminde çok sık rast­lanan ve ayakta görülen bir şekil bozukluğudur. Hiç ayakka­bı giymemiş kişilerde, uzun süre ayakta durmayı gerektiren işlerde çalışanlarda, aşırı şişmanlarda ya da zayıflarda, ayak kemerlerini destekleyen' kaslarda oluşabilecek zayıflamada ve topuk kemiğinin kırılması sonucunda düztabanlık oluşabilir.
Detay »
İskorbit (C vitamini eksikliği)
C vitamininin tüm orga­nizmada çok yönlü etkisi vardır. Bu nedenle C vitamini eksik­liği, vücut maddelerinin, özellikle büyüyen destek dokunun yapısını, kan dokusunun yapısını ve kılcal kan damarlarının ça­lışmalarını etkiler.
Detay »
Beriberi Hastalığı (B 1 vitamini eksikliği)
Thiamine adını da alan B-1 vitamini suda eriyebilen B vitamin gurubunun bir üyesidir.
Detay »
Gece Körlüğü
A vitaminini yağda eriyen ve balıkyağı, balık, süt, tereyağı, yumurta sarısı ve yeşil sebzelerde bol miktarda bulunan bir maddedir.
Detay »
Gut Hastalığı (Eklem Hastalığı)
Gerçek bir eklem hastalığı olan gut, kalıtsal rahatsızlıklar sonucu eklemlerde, özellikle 40-50 yaşlarındaki erkeklerde görülen bir hastalıktır.
Detay »
Metabolizma Hastalıkları
Vücudun oluşumu, korunması, verimi ve çalışması için ener­jiye gereksinmesi vardır.
Detay »
Böbrek Yetmezliği
Böbrek yetmezliği, böbreklerin metabolik atıkları atma, sıvı ve elektrolit dengesini yitirmesi olayıdır.
Detay »
Zona Hastalığı
Duygusal sinirlerin ağrılı bir hasta­lığı olarak kabul edilir. Çıbanda olduğu gibi bir suçiçeği virüsü tarafından oluşturulur. Hastalanan sinirlerin bölgesinde ilti­hap görülür.
Detay »
Horlama
Horlamanın tedavisi için yeni ve etkili bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntem; RADYO CERRAHİDİR.
Detay »
Varikosel
Varikosel testisi çepeçevre saran toplayıcı damarların bazı sebeplerden dolayı genişlemesi ve içerisinde kan birikmesidir.
Detay »
Hidrosel
Hidrosel testisleri çevreleyen zarlar içinde sıvı birikimi sonucu oluşan bir veya iki torbanın şişmesi durumudur.
Detay »
Havale
Çocukluk çağının sık görülen hastalığı havaleler pek çok ailede paniğe neden oluyor. Bu noktada, hastalığı yakından tanımak kadar bilinçli ve özel bir yaklaşım büyük önem taşıyor...
Detay »
Kireçlenme
Kireçlenme, ileri yaşlarda, eklemlerde tekrarlayan mekanik zorlanmalarla meydana gelir. Kireçlenmenin en önemli özelliği, eklem yüzeyinde kalsiyum tuzlarının birikmesidir.
Detay »
Hepatit B
Çok konuşulmasına, çok adı geçmesine rağmen dünyada 350 milyondan fazla insanın taşıyıcısı olduğu, sessiz ve derinden ilerleyen Hepatit B hakkında ne biliyoruz?
Detay »
Prostat
BPH orta yaş üzerindeki erkekleri en sık etkileyen hastalıklardan birisidir. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artar. Hastaların yaklaşık %20’sinde cerrahi girişim gerekir,%80’inde ise izlem ve ilaç tedavileri önerilir.
Detay »
Varis
Varis, toplardamarların duvarlarının zayıflamasına bağlı olarak bu duvarların kalıcı biçimde genişlemesidir. En sık bacaklarda görülür. Erişkinlerde yüzde 15 oranında bulunur. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülür.
Detay »
Hemoroid
Hemoroidler, anal kanalın üst kısmında genişlemiş damar yumaklarıdır. Halk arasında basur ya da mayasıl olarak bilinir. Hemoroid iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. Bazı sebeplerden dolayı anal kanalda yerleşen genişlemiş toplardamar yumakları makatın dışına çıkarak hemoroid oluştururlar.
Detay »
Kıl Dönmesi
Halkın kıl dönmesi dediği tıpta pilonidal sinüs; kist dermoid sakral diye adlandırılan hastalık kuyruk sokumunda cilt ile kuyruk sokumu kemiği arasında içi kıl dolu keseciktir.
Detay »
Apandist Nedir?
Yaygın bir hastalık olan apandist karnın alt kısmında bulunan pen diks denilen kör bağırsağın iltihaplanmasıdır.
Detay »
Fıtık
Tıp literatüründe fıtık karın iç organlarının bir kısmının doğumsal veya sonradan oluşan zayıf noktalardan karın dışına çıkmalarına, diye tarif edilir.
Detay »